Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Kabartmada sağa yönelmiş, sağ elinde bir yay, sol elinde bir mızrak bulunan bir savaşçı resmedilmiştir. Sol elinin üstünde Luvi hiyeroglifleri ile yazılmış bir yazı bulunur. Görüntü yaklaşık 1,5 mt genişliğinde 2,5 mt yüksekliğindedir.

Kabartmada resmedilen kişinin kimliği konusu tarihçiler ve gezginler arasında uzun yıllar tartışılmıştır. İlk kez ondan Halikarnasoslu Herodotos söz eder ve onu Mısır firavunu Sesostris olarak tanımlar.

Kabartma ilk kez 1839 yılında fransız gezgin Charles Texier tarafından keşfedilir ve 1862'de onun yaptığı resmi yayınlanır.

Alman bilgin Heinrich Keipert'in 1843 yılında, kabartmadaki resmin Orta Anadolu'da, Çorum Boğazköy'deki Yazılıkaya'daki kaya kabartmalarıyla benzerliğini belirmesinin ardından zamanla, Kurt Bittel, Helmuth Theodor Bossert, Hans Gustav Güterbock, Ekrem Akurgal, Heinrich Otten ve Annelies Kammenhuber gibi birçok bilim adamı bu tarihsel kalıntının Hitit kültürüyle ilgili olduğunu saptamıştır.

Hitit çivi yazılı belgelerin okunması ve Luvi hiyerogliflerinin çözümlenmesiyle artan bilimsel bilgilerin sonucunda İngiliz bilim adamı David Hawkins 1998 yılında, Karabel kabartmasındaki savaşçının sol kolu üzerindeki hiyeroglif yazısının, İ.Ö.13. yüzyıldan kalma, Luvi dilinde yazışmış olduğunu ve bu yazının anlamını çözdü.Yazıda şunlar yazılıydı:

Tarkasnawa, [Mira Ülkesi]'nin Kralı

Mira Ülkesi'nin Kralı Allantallis'in [oğlu]

Mira Ülkesi'nin Kralı ...... torunu.

Kabartmada resmi çizilmiş kişi; İ:Ö.13. yüzyılda Hitit İmparatorluğuna bağlı olarak Batı Anadolu'da var olan Mira Ülkesi'nin Kralı Tarkasnawa idi. Tarkasnawa'nın büyük babasının Kupanta Kurunta olduğu anlaşıldı.

Geçitte Tarkasnawa kabartmasına yakın bir mesafede aynı boyda ikinci bir kabartma heykel bulunmaktaydı. Ancak bu ikinci kabartma, düşmüş bir kaya kütlesinin üzerinde 1875'de restore edilemez ölçüde hasarlı durumda keşfedilmiştir.
 
Geçitteki yol üzerinde 1926-1935 döneminde İzmir Valiliği görevini yürütmüş Kazım Dirik tarafından kabartma heykelin yerini belirtmek için yaptırılmış çini süslemeli bir zafer takı bulunmaktaydı, ancak yol genişletme çalışmaları nedeniyle bu zafer takı yıkılmıştır. Şu anda yol üzerinden sadece anıta çıkışı sağlayan merdivenler görünmektedir.
 
Karabel Anıtı`nı  360o sanki oradaymış gibi görmek için TIKLAYIN

ŞİRİNCE EVLERİ

İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir yamaçta yer alan Şirince'de 1993 yılından bu yana bir yaşam klasiği var: ŞİRİNCE EVLERİ... Her köşesinde 19. yüzyıl Anadolu yaşam kültüründen bir hatıra bulacağınız ŞİRİNCE EVLERİ yöre mimarisine sadık kalınarak ve...

İZMİR TARİHİ ASANSÖR

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında bir asansör inşa edilmiştir. 50 m. ' lik yükseklikte yer alan Halil Rıfat Paşa semtine 155 basamaklı merdivenle çıkılıyordu. Buraya inşa edilen asansör kulesi ile, iki semt arası birleştirilmiştir. Bu kulede...

GÜNDOĞDU MEYDANI'NINDA 2016 COŞKUSU

Yeni yılı İzmir de karşılamak isteyenler için İzmir Büyük Şehir Belediyesi Gündoğdu Meydanında çeşitli organizasyonlar yapmayı planlıyor. Yeni yıla evde girmek istemeyen birçok İzmir' linin Gündoğdu Meydanı'na gitmesini öneriyoruz. İzmir Büyük Şehir Belediyesi'nin çeşitli renklendirmeler, görsel Showlar ve etkinlikler hazırladığı gecede 2016'yı...

2016'NIN İLK DAKİKALARINI HARİKA LEZZETLERLE İZMİR KAYA TERMAL MİRUS RESTAURANT'TA KARŞILAYIN

Harika lezzetler göz kamaştırıcı güzellikte bir atmosfer ve sıcacık çalışanlarıyla Kaya Miru Restaurant yılbaşı gecesi sizleri bekliyor. Türkiye'nin en ünlü en güzel 5 yıldızlı otelleri arasında yer alan Kaya Termal Otel özellikle sıcacık şifalı ve mineral bakımından zengin sularıyla ün salmıştır. Dünya ve Türkiye mutfaklarının en lezzetli tatları usta...

ALSANCAK MUMLU MEYHANE 2016' YA HAZIR

Alsancak'ın vazgeçilmez gece mekânlarından olan Mumlu Meyhane 2015'e veda ettiğimiz gecede sizleri kusursuzca eğlendirmek için bekliyor. Yeni yıla evde girmek istemiyorsanız Mumlu Meyhane tercih edilmesi gereken eğlence mekânlarının başında geliyor. Çeşitli sürprizler le misafirlerini ağırlayacak olan Mumlu Meyhane sabahın ilk ışıklarına kadar sizleri mutlu etmeyi...
erotik
Live İzmir