Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir'in Foça ilçesi, Ilıpınar Mahallesi sırtlarındaki ormanlarda yapılan ağaç kesimine gelen tepki üzerine Orman Bölge Müdürlüğü bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İzmir'in Foça İlçesi, Ilıpınar Mahallesi sırtlarındaki ormanlarda yapılan ağaç kesimine tepki üzerine Orman Bölge Müdürlüğü bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda soruları yanıtlayan İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Foça bölgesinde önümüzdeki yıl planlanan ağaç kesimlerinin yapılmayacağına ve kesilen ağaçların yerine hemen yeni fidan dikim çalışmalarının başlayacağına söz verdi.

Foça Reha Midilli Kültür Merkezi'ndeki toplantıya Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, CHP'li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Okan Kibar, Foça İlçe Emniyet Müdürü Yunus Çakmak, siyasi partilerin ilçe başkanları, Foça Esnaf ve Sanatkarlar Odası (FESO) Başkanı Ahmet Koldaş, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) ve Foça Forum üyeleri, vakıf ve dernek statüsündeki çeşitli STK temsilcileri ile kendi çabalarıyla ilçenin çeşitli yerlerinde ağaç dikim çalışması yapan çok sayıda vatandaş toplantıda hazır bulundu.

HALKA RAĞMEN KESİLMEYECEK

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, açılış konuşmasında ekonomik plantasyon çalışmalarının Türkiye'de çok yeni tarihlerde başladığını, bilgilendirme toplantısını kesim başlamadan önce yapmaları gerektiğinin bilincine vardıklarını, ancak bu çalışmaların halka rağmen yapılmayacağını gerekirse durduracaklarını söyledi. Orman köylüsü ve vatandaşla hasım değil hısım olduklarını belirten Aydın, "Biliyoruz ki insanları üzerek, üzerine basarak bir yere varamayız" dedi.

13 BİN AĞAÇ KESTİK 75 BİN DİKECEĞİZ

Soruları yanıtlayan İbrahim Aydın, bölgenin en büyük tehlikesinin yangın olduğunu, gönüllerinden tüm bölgenin yemyeşil hale getirilmesinin geçtiğini söyledi. Aydın, toplantının kendileri için çok yararlı ve başka çalışmalar için örnek teşkil edecek düzeyde verimli geçtiğini belirterek, "Ilıpınar'daki kesim çalışması hemen hemen bitmiş durumda. Üç gün içinde kalanlar temizlenecek. Size söz veriyorum önümüzdeki yıl yapacağımız kesim çalışmasını iptal ediyorum. Kesilen alan ve yanan alanlarda mevsim şartlarına bağlı olarak dikim çalışmalarını hemen başlatacağız. Buraları kesinlikle konut, işyeri veya amacına aykırı şekilde değerlendirilmeyecektir. Ağaçları hep birlikte dikeceğiz. Ilıpınar'da 46 hektarlık alanda 13 bin 800 ağaç kesildi. 75 bin ağaç dikeceğiz. Ocak 2015'te dikimde sizleri de aramızda görmek istiyoruz" açıklamasını yaptı. Kaymakam Niyazi Ulugölge ve Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'ın toplantının amacı ve beklenen sonuçları hakkında kısa konuşmalarının ardından Şube Müdürü Sabahattin Bilge, 'Ekonomik Plantasyon'un ne olduğu, amaçları, dünyada ve Türkiye'de nasıl uygulandığı konularında bir sunum yaptı.

Sunumun ardından söz alan FOÇEP Sözcüsü Bahadır Doğutürk aslında bir su havzası olan Ilıpınar Gölyüzü Mevkisi'nde, sanayi bölgesinin cüruf alanı olarak kullanılmasına izin verilen yerdeki ormanların sağlıklı olduğu için kesim planına dahil edilmediğini belirtti. Doğutürk, bu sağlıklı ağaçların olduğu yere neden cüruf döküldüğünü, kesim yapılan bölgelerde neden önce seyreltilme, boş arazilere ise neden dikim yapılmadığını ve daha önce aynı amaçla kesim yapılan yerlerin neden ağaçlandırılmadığını sordu.

KESİMİ DERHAL DURDURUN

Belediye Başkanı Gökhan Demirağ daha önce çöp alanı olarak kullanılan yerden başlayan bir yangın nedeniyle hala mahkemelik olduklarını, ilçede kendilerinin dikim alanı olarak gösterecekleri pek çok yer bulunduğunu belirterek, "Buradan sizlere sesleniyoruz. Bu kesimi derhal durdurun. Her türlü yardıma katkıya hazırız" dedi.

BU AĞAÇLAR İZMİR'İN FİLTRESİ

FESO Başkanı Ahmet Koldaş da yanlıştan dönebiliriz imajı yaratan Bölge Müdürü Aydın'a güvenmek istediklerini vurgulayarak var olan ağaçları ellemeden yeni ağaç dikmeye çağırdı. Koldaş, "Gelin 30, 40 yıl geriye gitmeyelim. Ağaç dikecek çok yerimiz var, kesmeyelim. O ağaçlar İzmir'e, Urla'ya, Çeşme'ye gidecek kirli havanın filtresi" dedi.

İLAÇLARIMIZI KESTİLER OKSİJENİMİZİ KESMEYİN

Katılımcılar; Ankara'da Atatürk Orman Çiftliğinde kesilen ağaçların yerine başka şeyler dikildiğini, Foça bölgesinde 30 yıl önce yanan alanların hala ağaçlandırılmadığını, Foça Bölgesi'nin Aliağa Sanayi bölgesinin yoğun baskısı altında kaldığını bu yüzden tek bir ağacın kesilmesini istemediklerini belirterek Bölge Müdürü Aydın'ı soru yağmuruna tuttu.

Kaynak

DENİZ TURİZMİ

İzmir'e keyifle ayakbastınız. Şimdi bir karar vermek ve tatilinize başlamak istiyorsunuz. İzmir; coğrafi konumu, kültürel ve tarihî zenginliği,3. büyük Metropol olması, farklı bölgeler arasında geçiş noktası olmasıyla hem deniz hem kara hem de hava ulaşımının kullanım kolaylığı ve rahatlığı, kültürel faaliyetlere ve sanat etkinliklerine...

KÜLTÜR TURİZMİ

Çevreye,Tarihsel Mirasa, Kültürel ve Sanatsal etkinliklere duyarlı, meraklı, ilgili, özgür bir yapıya sahip, geçmişlerinde kalmış bir yerlere geri dönmeyi isteyen, yöre insanını ve onların yaşam biçimlerini, örf –adet ve geleneklerini tanımaya hevesli, acelesi olmayan,şehrin sokaklarında kaybolmayı göze alarak gizemli bir perdeyi aralamak isteyen ya da yeni bir...

İNANÇ TURİZMİ

Görkemli mermer sütunları, sade ama benzersiz kalem işlemeleri ve özel ahşap mimarileriyle kurulduğundan bu yana çok katmanlı ve çok kültürlü yapısıyla var olmuş bir kent olan İzmir'in ibadethaneleri; insanlar arasında yüzyıllar boyunca farklı kültür, farklı din ve dilleriyle bir arada yaşayarak bir hoşgörü ve uzlaşı ortamı yaratmayı başarmıştır. Kimi zaman...

KRUVAZİYER TURİZMİ

Tarihin ilk dönemlerinden beri onlarca uygarlığı konuk etmiş 'Ege'nin İncisi' İzmir 'Kurvaziyer Turizmi'nde son on yıldır yükselen performansı ile dikkat çekmektedir. Alsancak Limanı'nda 2003 yılında 5 sefer ile 3.271 yolcu ile başlayan kurvaziyer turizmi 2015 yılı sonu itibarı ile 114 gemi ve 217.848 yabancı ziyaretçiye ulaşmıştır.İzmir aldığı bu pay...

GASTRONOMİ TURİZMİ

Tarihi geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan ve doğanın sevgili yüzüne sahip olan Ege ve özellikle İzmir'de tarih boyunca kuşaktan kuşağa çoğalarak aktarılan bir mutfak kültürü süregelmekte ve 'EGE MUTFAĞI' tamamen özgün ve çok kültürlü yapısı ile mutfak kültüründeki hak ettiği yeri almaktadır. Birçok kültür ve inancın yeme içme alışkanlıklarının...
erotik
Live İzmir