Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek proje kapsamında 20 ayda yedi adet şantiye kurulacak, 10 bin kişi doğrudan, 50 bin kişi dolaylı olarak istihdam edilecek. Proje kapsamında, İzmit Körfezi’nin altı dakikada geçilmesini sağlayacak olan köprü, Japonya’daki Akashi Kaikyo Köprüsü’nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak.
 
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılmasına ilişkin sözleşmenin imzalanmasının ardından projede ilk kazma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı tören ile bugün Gebze Dilovası’nda vurulacak.

En büyük ikinci asma köprü
 
Toplam maliyeti 11 milyar TL’yi bulacak olan projedeki asma köprüyle İzmit Körfezi 6 dakikada geçilebilecek. Köprü yaklaşık 3 kilometre uzunluğu ve 1.700 metre ana açıklığıyla Japonya’daki Akashi Kaikyo Köprüsü’nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak. Asma köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ilk 20 köprüsü listesinde Türkiye’nin Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüleri ile birlikte üçüncü köprüsü olarak yerini alacak.

Cumhuriyet tarihinin, yap-işlet-devret modeliyle bir seferde yapılan en büyük projesi olarak tarihe geçecek olan projede, Nurol-Özaltın-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun 22 yıl 4 ay yapım ve işletme süresi teklifi uygun bulunmuş ve sözleşme imzalanmıştı.

YOL NE KADAR KISALACAK?

- Proje mevcut devlet otoyolunu yaklaşık 140 kilometre kısaltarak, İstanbul-İzmir arasındaki 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresini 3.5 saate indirecek.
- Gebze-Orhangazi arasında 40 bin otomobil, Orhangazi-Bursa’da 35 bin otomobil, Bursa-Balık-esir arasında 17 bin ve Balıkesir-İzmir kesiminde 23 bin günlük otomobil geçişi bekleniyor.

NE ZAMAN BİTECEK?

- Azami yapım süresi yedi yıl olacak. Ancak,firma, yedi yıldan önce tamamlayarak, otoyolu ve köprüyü trafiğe açabilecek.
- Normal koşullarda ise Körfez Köprüsü de dahil olmak üzere otoyolun beş yılda tamamlanması hedefleniyor.

ADIM ADIM OTOYOL PROJESİ

1. ADIM: Otoyolu Projesi, Gebze’den başlayacak, İzmit Körfezi’ni asma köprü ile aşarak Orhangazi ve Gemlik yakınlarından geçecek ve Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre Yoluna bağlanacak.
2. ADIM: Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir’den geçerek İzmir’e uzanacak. 421 kilometre olarak hesaplanan proje kapsamında, 30 viyadük, 4 tünel, 209 köprü, 7 servis ve park alanı inşa edilecek.

İzmir'de Meksika Sokağı

İzmir'de bir sokağın ismi, Meksika'nın bağımsızlığının 200. ve devriminin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde 'Meksika Sokağı' olarak değiştirildi. Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Meksika Fahri Konsolosu Kemal Çolakoğlu, adı 'Meksika...

Ekim Ayı'nın Şampiyonu DOMATES

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin gıda fiyatları ve aylık fiyat değişimlerine ilişkin açıklamasına göre, Ekim ayındaki, üretici ve market fiyatları arasındaki fark yaş sebze ve meyvede yüzde 309,4 oldu. Kurutulmuş ürünlerde bu fark yüzde 285,3, baklagillerde yüzde 244,7, pirinçte yüzde 198,8 ve hayvansal ürünlerde yüzde 204,2'lere kadar çıktı. Türkiye...

Polemik Yok, İş Var!”

Aliağa-Menderes hattının kuzey bölümündeki yolcusuz deneme seferlerinin 29 Ekim'de başlayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 'Bu tür dev projelerde 15-20 günlük gecikmeler çok doğal' diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi Projesi'nde...

Dünyadaki en büyük ikinci asma köprüyle İstanbul-İzmir 3.5 saat

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek proje kapsamında 20 ayda yedi adet şantiye kurulacak, 10 bin kişi doğrudan, 50 bin kişi dolaylı olarak istihdam edilecek. Proje kapsamında, İzmit Körfezi'nin altı dakikada geçilmesini sağlayacak olan köprü, Japonya'daki Akashi Kaikyo Köprüsü'nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak. ...
erotik
Live İzmir