Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde açılacak İzmir’in ilk ekolojik pazarında tezgahlar kimyasal işlemden geçmeden hazırlanacak, naylon poşet kullanılmayacak. Organik ürün sertifikası olsa bile, ürünlerin hepsi pazara girmeden önce “karantina bölgesi”nde yeniden denetimden geçirilecek.

Organik tarımı desteklemek için yaptığı çalışmalarla dikkat çeken, özellikle Menderes Havzası ve Yarımada’daki çalışmaları ile bu alanda öncü olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bostanlı’ya “Ekolojik Pazar” açmaya hazırlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Karşıyaka Belediyesi, İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde 25 Haziran Cuma günü açılacak
İzmir’in bu ilk “ekolojik pazarı”, İzmirli organik tarım üreticilerinin yanısıra, Türkiye’nin dört bir yanından gelen organik tarım üreticilerine de yer verecek.
“Organik” logosu olan ürünlerin yer alacağı pazar, hem İzmirliler’e katkı maddesiz ürünler satın alma imkanı sağlarken hem de organik üretim yapan üreticilere ürünlerini sağlıklı bir ortamda tüketiciye sunma olanağı verecek. “Ekopazar İzmir”, 12 bin metrekare kapalı alana sahip olan Bostanlı Pazar yerinde, yaklaşık 4000 metrekare alan üzerinde sadece Cuma günleri  kurulacak.

Pazarcılar eğitildi
Önümüzdeki haftalarda açılması planlanan pazarla ilgili olarak İzmir Tarım İl Müdürlüğü’ndeki toplantıya tamamı “organik ürün sertifikası” sahibi olan yaklaşık 60 pazarcı katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park, Bahçeler Daire Başkanı Ziya Çavdar, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ve ETO koordinatörü Tamer Sever’in de katıldığı toplantıda, pazarcılara uyulması gereken konular ve Ekopazar İzmir konusunda bilgi verildi.

Sıkı denetim
Kimyasal işlemden geçmemiş ahşap tezgahlarda satılacak olan ürünler, tüketicilere bez ya da kağıt ambalajlarda verilecek, naylon poşet kullanılmayacak. Ekopazar’da ayrıca, tüm pazarcılar, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan şapka, önlük ve çantaları kullanacaklar. Organik ürün sertifikası olsa bile, ürünlerin hepsi pazar alanına girmeden önce “karantina bölgesi”nde tekrar denetimden geçecekler. ETO tarafından oluşturulan komisyon, burada ürünleri kontrol edecek ve ondan sonra Ekopazar’daki tezgahlara konulup halka ulaştırılmasına izin verilecek. Komisyon tarafından organik olmadığı düşünülen ürün varsa, tahlile gönderilecek ve pazar alanına alınmayacak.

461 çiftçi organik üretici
İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarlalarda üretilen ürünlerde hiçbir kimyasal maddenin kullanılmaması ve kentin önemli içme suyu kaynaklarına sahip olan Tahtalı Havzası’nın kirletilmeden korunması amacıyla, Havza genelinde “organik tarım” çalışmalarını 2007 yılında başlatmış ve bu çalışmalar başta Yarımada Bölgesi olmak üzere İzmir ve çevresinde yaygınlaştırılmıştı.
“Sosyo-ekonomik kalkınma için sürdürülebilir bir örnek: Yarımada’da organik tarım” isimli proje çerçevesinde bugüne kadar 60 üreticiye eğitim verilerek organik tarıma geçmeleri sağlanırken, bugüne kadarki organik tarım çalışmalarıyla toplam 461 çiftçi organik üretime geçti.
Büyükşehir’in çalışmalarıyla bugüne kadar Seferihisar’ın Turgut, Ulamış, Orhanlı ve merkezde bulunan köyleri, Urla’nın Yağcılar, Özbek, Kalabak, Kuşçular, Zeytinler, Nohutalanı, Kadıovacık, Bademler ve  Ovacık köyleri, Menderes’e bağlı Efemçukuru, Bulgurca, Çatalca, Yeniköy, Ataköy, Şaşal ve Keler köylerinde organik tarıma geçiş yapıldı.
Bayındır’a bağlı Çınardibi, Dernekli, Yakapınar köyleri, Kemalpaşa’ya bağlı Dereköy, Gökyaka, Vişneli köyleri ile Menemen’e bağlı Süleymanlı, Görece ve Bozalan köylerinde ise halen organik üretime geçiş çalışmaları devam ediyor.


 

Özlemle andık

İzmir'in unutulmaz Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, vefatının 6. yıldönümünde hasretle anıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Narlıdere Aşağıköy Mezarlığı'nda düzenlediği anma törenine Başkan Aziz Kocaoğlu, Ahmet Piriştina'nın eşi Mine Piriştina, oğlu Levent Piriştina ve eşi Nevda Piriştina, kızı Zeynep Piriştina, Ahmet...

Alsancak Limanı'nda Yatırımlara Başlandı

Özelleştirme sürecinde ihtiyaç duyduğu acil yatırımlardan mahrum kalan İzmir Alsancak Limanı'nda yatırımların yolu açıldı. Hükümet, özelleştirme süreci iptal edilen limana ciddi bir kaynak transferi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde limandaki acil yatırımların tamamlanması için TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 5 milyon lira gönderildi. Bu...

Kordon İzmirfx İle Dünyaya Açılıyor

Bundan böyle İzmir'in şanına yakışır ulusal bir projesi var ve tüm dünya bu ideal proje ile 1. Kordonu bir eğlence mekanı, regrasyon alanı olmasından öte marka olduğunun farkına varacaktır.. Genel Koordinatörümüz Turgay Özkurt ile Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlının Projeye start vermeleriyle başlayan süreç en geç 15.07.2010 tarihinde...

Doğal Yaşam Rekor Kırıyor

Açılışından bu yana geçen 20 ayda, 1 milyon 250 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan İzmir Doğal Yaşam Parkı, geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında ziyaretçi rekoru kırdı. Son iki ayda 200 bini aşkın ziyaretçinin gezdiği parkı, yılın ilk 5 ayında ziyaret edenlerin sayısı ise 300 bine yaklaştı. Ziyaretçi sayısı sürekli artan İzmir Doğal Yaşam Parkı, sadece...

İzmirin ilk ekolojik pazarı 25 Haziran da açılıyor

Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde açılacak İzmir'in ilk ekolojik pazarında tezgahlar kimyasal işlemden geçmeden hazırlanacak, naylon poşet kullanılmayacak. Organik ürün sertifikası olsa bile, ürünlerin hepsi pazara girmeden önce 'karantina bölgesi'nde yeniden...
erotik
Live İzmir