Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Fiziksel ve psikolojik hazlar vermesinin yanı sıra toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayan, insanların ve farklı kültürlerin birbirlerini daha iyi tanımalarına olanak veren bir alandır “Spor “ ve insanlık tarihi kadar eski bir faaliyettir.

Dünya turizm trendlerine bakıldığında; eskiden sadece spor kafilesi ya da spor takımı turizmi sayılan spor turizmi, günümüzde dünyada her kesimin katıldığı bir faaliyettir olarak kitlesel bir özellik kazanmış, aynı zamanda “özel ilgi” kapsamında da insanların seyahat motivasyonlarından biri haline gelmiştir. Spor amaçlı yapılan seyahatlerin sayısı hergeçen gün artış göstermektedir.
 
2014 yılında 550 binin üzerinde yabancı turist Ülkemize sportif faaliyet amaçlı gelmiştir. Ülkemizdeki “Spor Turizmi”nin toplamdan aldığı pay yüzde 1.5 düzeyinde olup bu pastadan en çok golf ve futbol pay almaktadır. (TÜRSAB verilerine göre) Bunların yanı sıra Spor Turizmi açısından ülkemizde spor turizminin en çok tercih edilen türlerini: Su Sporları Turizmi, Kış ve Dağ Sporları Turizmi, Hava Sporları Turizmi, Akarsu Sporları Turizmi, Golf Turizmi ve Futbol Turizmi olarak çeşitlendirebiliriz. İlimizde 2015 yılı sonu itibarı ile su altı(20), su üstü (68) ve kara(6) sporları olmak üzere toplam 94 adet Turizm Bakanlığından belgeli Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet gösteren işletme mevcuttur. İzmir’de spor yerel halkın da günlük yaşamının bir parçası haline gelmektedir ve şehir merkezindeki kıyı boyunca oluşturulan bisiklet yollarıyla çok cüzi miktarda kiralayacağınız bisikletlerle kenti kıyıdan gezme fırsatını bulabilirsiniz.
 
Su sporları açısından baktığımızda ilimizde ; Yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın da en iyi rüzgar sörfü alanlarından birisi olan Alaçatı yüzme bilmeyenlerin bile sörf yapabilmesine olanak verecek potansiyele sahiptir. Bunun yanısıra İnce kumu, doğal termal suyu ve elverişli rüzgarlarıyla, özellikle sörfe yeni başlayanlar için uygun olan Ilıca, İyi rüzgar alan sert dalgaları nedeniyle sörfçüler tarafından tercih edilen ve daha çok profesyonellere uygun olan Pırlanta da Çeşme’nin sörf merkezleridir. Konaklama tesisleri, yerel ve doğal güzellikleri ile bütünleşmiş olan ilçemiz sadece sörf yapmak için gelen konuklarının bile en yüksek tatmin seviyesinde ilimizden ayrılmalarına olanak vermektedir.
 
Doğayı tanıyarak macera yaşamak, hareket halinde dinlenme ve yenilenme , doğayla mücadele etmek isteyen insanların tercih ettiği bir turizm türü olan Kış ve dağ sporları turizmi açısından İzmir’in bilinen ve geliştirilmeye açık alanlarından birisi olan Ödemiş Bozdağ ve Gölcük kış sporları, yayla aktiviteleri,tırmanma ve yürüyüş parkurlarıyla ziyaretçilerine spor yapma imkanlarının yanısıra görsel mükemmellikler de sunmaktadır.
 
Sadece kış mevsiminde değil 12 ay boyunca doğa yürüyüşleri yapmak yeni yerler keşfetmek isteyenler için belirlenen 180 yürüyüş güzergahı İzmir’de ziyaretçilerine yeni maceralar sunmayı beklemektedir. Bu güzergahlardan isterseniz münferit isterseniz de sizlere tam bir ekip çalışması içerisinde güvenli hizmet sunan özel dağcılık klüplerimiz aracılığıylayararlanabilirsiniz. Bornova’da bulunan “Buz Pateni ” tesisleriyle yılın 12 ayı buz pateni sporundan faydalanabilirsiniz.
 
Paylaşılabileceğimiz en güzel hazinelerden birisi olan ve insan tarafından müdahale edilmemiş , betonlaşmamış nadir hayatlardan biri olan su altı hayatının güzelliklerine İzmiri’n 101 kilometrelik bölümünü tamamen doğal plajlar içeren 629 kilometrelik girintili ve çıkıntılı kıyılarında ve el değmemiş bakir koylarında ulaşabilirsiniz. Dalmaya yeni başlayacaklar için bile birçok eğitim imkanı sunan ve doğal güzelliklerinin yanında, Ege'nin derin maviliklerini görmenizi sağlayacak olan ve görebileceğiniz en güzel su altı peyzajlarından oluşan tarihi dalış noktalarınde münferit olarak dalış yapabileceğiniz gibi en az 20 dalış Okulu ve merkezinde sizlere sunulan profesyonel hizmetlerden de yararlanarak “Dalış Sporu“ aktivitelerinden faydalanabilirsiniz. “Dalış” yapabilirsiniz. da Dalış yapabileceğiniz noktalardan başlıcalar:
 
Çeşme
 
Yatak Adası, 88 Taşları, Ayrık Taş, Monem Batığı, Barakuda Taşları, Noname (Makri Adası'nın Dalyanköy'e bakan kısmı), Kumbara, Göbek Taşı, Patlak Taş, Ildırı Mağara Resifi, Ildırı Fener Adası, Orkinos Çiftliği.
 
Karaburun
 
Balıkçı limanının önünde yer alan Büyükada, Küçükada, Domuzburnu
 
Seferihisar
 
Sığacık, Çifte Kale
 
Foça
 
Aslanburnu’ndan Yeni Foça’ya kadar olan kıyı şeridi Bu noktalara dalış merkezlerine ait bot ve teknelerle ulaşılabilmektedir. Dalışla ilgili her türlü detay bilgi ve dalışa yasak sahalar için Sahil Güvenlik Komutanlığı Linki :
 
http://www.sgk.tsk.tr/orta/dalisa_giderken_yeni.pdf
 
Heyecan vermesi ve uçma duygunuzu tatmin etmeniz için kentin merkezindeki en önemli doğal yeşil alanlardan birisi olan Kültürpark’ta Paraşüt ile atlayabilir ya da bu tutkunuzu daha da ileriye götürmek için Türkiye’nin en önemli atlayış merkezlerinden birisi olan Selçuk￾Efes’te önceden rezervasyon yaptırarak skydiving yapabilirisiniz. Efes’te iklimsel özellikleri açısından yılın her ayı atlayış yapabileceğiniz gibi Efes Antik Kenti,Meryem Ana Evi, Şirince, Artemis Tapınağı, Kuşadası, Yedi Uyurlar vb. Cazibe merkezine de kolaylıkla ulaşabilir sporun yanısıra yörenin size sunduğu alternatiflerle tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Dünya kriterlerine uygun konaklama tesisleriyle İzmir son yıllarda futbol turizminde atılan adımlar ve elde edilen başarılarla “Futbol Kampları” açısından da her türlü ayrıcalığı konuklarına sunmaktadır.
 
Tatilinizde her zaman ve herkesçe bilinen turizm aktivitelerine katılmak yerine; WTO araştırmalarında da tanımlandığı üzere uyanıp kendini aktif hale getirmiş, giysileri üzerinde, otelin dışına çıkan, yerel lezzetleri tadan, sporu seven ve özel ilgi alanları olup bunlara uygun programları araştıran kişiler olarak İzmir’in keşfedilmemiş yanlarını tanımaya ne dersiniz.

DENİZ TURİZMİ

İzmir'e keyifle ayakbastınız. Şimdi bir karar vermek ve tatilinize başlamak istiyorsunuz. İzmir; coğrafi konumu, kültürel ve tarihî zenginliği,3. büyük Metropol olması, farklı bölgeler arasında geçiş noktası olmasıyla hem deniz hem kara hem de hava ulaşımının kullanım kolaylığı ve rahatlığı, kültürel faaliyetlere ve sanat etkinliklerine...

KÜLTÜR TURİZMİ

Çevreye,Tarihsel Mirasa, Kültürel ve Sanatsal etkinliklere duyarlı, meraklı, ilgili, özgür bir yapıya sahip, geçmişlerinde kalmış bir yerlere geri dönmeyi isteyen, yöre insanını ve onların yaşam biçimlerini, örf –adet ve geleneklerini tanımaya hevesli, acelesi olmayan,şehrin sokaklarında kaybolmayı göze alarak gizemli bir perdeyi aralamak isteyen ya da yeni bir...

İNANÇ TURİZMİ

Görkemli mermer sütunları, sade ama benzersiz kalem işlemeleri ve özel ahşap mimarileriyle kurulduğundan bu yana çok katmanlı ve çok kültürlü yapısıyla var olmuş bir kent olan İzmir'in ibadethaneleri; insanlar arasında yüzyıllar boyunca farklı kültür, farklı din ve dilleriyle bir arada yaşayarak bir hoşgörü ve uzlaşı ortamı yaratmayı başarmıştır. Kimi zaman...

KRUVAZİYER TURİZMİ

Tarihin ilk dönemlerinden beri onlarca uygarlığı konuk etmiş 'Ege'nin İncisi' İzmir 'Kurvaziyer Turizmi'nde son on yıldır yükselen performansı ile dikkat çekmektedir. Alsancak Limanı'nda 2003 yılında 5 sefer ile 3.271 yolcu ile başlayan kurvaziyer turizmi 2015 yılı sonu itibarı ile 114 gemi ve 217.848 yabancı ziyaretçiye ulaşmıştır.İzmir aldığı bu pay...

SAĞLIK TURİZMİ

Günümüz dünyasının stresli ve yıpratıcı günlük yaşamı insanları daha kaliteli bir yaşam sürmek için sağlık turizmi aktivitelerine katılamaya teşvik etmektedir. Kendi ülkelerinde sağlık hizmetlerini alırlarken bekleme sürelerinin uzunluğu, Ülkemizde ve ilimizde sunulan sağlık hizmetlerinin daha kaliteli ve ekonomik olması, sağlık hizmeti alınırken aynı zamanda...
erotik
Live İzmir