Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir coğrafi konumu, alt ve üst yapısı,tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği , denizi,kumu ve güneşi ile geniş bir turizm yelpazesine sahiptir. Neredeyse tüm ilçeleri yer şekilleri, doğal güzellikleri ve özellikleri, yöresel özellikleri nedeniyle ekoturizm bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Çünkü özellikle coğrafi yapısının getirmiş olduğu “Dağların denize dik olması, kıyıların girintili çıkıntılı olması” gibi avantajlar ve hem güneşlenme süresinin uzun olması hem de sıcaklıkların Akdeniz Bölgesi’ne göre çok yüksek olmaması gibi sebeplerle oluşan iklimsel çeşitlilik İzmir için bir avantajdır.

 
Artan dünya nüfusu ve yoğun kentleşme sonucunda özellikle son 30 yılda ekoturizm akımı tüm dünya ülkelerinde güçlenmiş, turizm bilincinin yanı sıra doğalı, korunmuş ve gelenekselliğini yitirmemiş olanı arama bilincinin de gelişmesiyle “Eko Turizm “ de turizm çeşitleri arasındaki 12 ay boyunca sürdürülebilir bir turizm hareketi olarak hakettiği yeri almaya başlamıştır.
 
İzmir ilinin zengin tarihi ve kültürel birikimi, bölgede yetişen, özellikle de endemik türlerin görülüp ve incelenmesine olanak verecek florası ve fauna zenginliği,halkın doğa sevgisinin yüksek olması ve doğa turizmi açısından katılımcı yapı sergilemesi ; İzmir’de doğal, tarihi ve yerel kültürel mirasın korunmasını sağlarken, ekoturizm konusundaki bilgi ve farkındalık seviyesinin artırılması ve aynı güzergahlarda kır turizmi, ekoturizm ve doğa sporları gibi alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.
 
Bu sebeple İzmir hem kent merkezi ve metropol ilçelerinde ; İnciraltı Kent ormanı, Balçova Teleferik Alanı, Bornova Homeros Vadisi,Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Çiçekliköy, Pınarbaşı, Çiğli- Sasalı Kuş Cenneti ve Doğal Yaşam Parkı, Karşıyaka Karagöl gibi çok kısa sürelerde ulaşabileceğiniz doğal alanların yanısıra özellikle Bayındır, Beydağ, Bergama, Ödemiş, Tire, Urla ama hemen hemen her ilçesinde bulabileceğiniz geleneksel yaşamın sürdürüldüğü bereketli topraklarında organik ürünlerin yetiştiği, semt ya da organik pazarlarında bu ürünlerin satıldığı, hala ilk günkü özgünlüğü korunarak bu günlere gelmiş kültürel çeşitliliği ve yaşatılan el sanatları ile kültürel, dinsel ve tarihi çekiciliklerinin yanısıra ekolojik çekiciliklerini de ziyaretçilerine sunan bir ildir.
 
İzmir il sınırları içerisinde 180 doğa yürüyüşü güzergahı belirlenmiştir. Belirlenen güzergahların büyük çoğunluğu günübirlik kullanıma uygun, az bir kısmı ise güzergahın başlangıç veya bitiş yerinde olmak üzere geceleme olanağını sunmaktadır. İzmir’deki kıyı turizmi dışında, her ilçenin kırsal yollarını izleyen, ovalardan dağlara tırmanan, vadi boyunca uzanan, köyleri birbirine bağlayan, orman-tarım alanları kenarından geçen yürüyüş yollarının olması ekoturizmi yaşamak için önemli fırsatları gözler önüne sermektedir.
 
Son yıllarda evlerini ve çiftliklerini ekoturitlere açan ailelerin yanında kırsal yaşamı tanımak, sokaklarında,ovalarında, yaylalarında ister yürüyerek, ister bisikletle kaybolmayı göze alıp yeni yerler keşfederek özgürlüğün ve özgünlüğün tadına doyasıya varacağınız bir kenttir İzmir.
 
Eko turizm alanında çeşitliliğin sağlanması, yerli ve yabancı turist sayısının artmasını sağlayacağı gibi doğru stratejilerin belirlenmesi, doğal ve kültürel varlıkların korunması, etkin kullanılması ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması, ekoturizm ve kültür turizmi alanında İzmir’i öncü kentlerden birisi yapacaktır. İzmir doğadan zevk almanız, doğa yürüyüşleri sonunda ulaşacağınız benzersiz manzaralarını izlemeniz, aileleriniz veya arkadaşlarınızla daha kaliteli zamanlar geçirmeniz için potansiyelini size sunmaya hazır peki siz bunu kullanmaya hazır mısınız?

ALIVERİŞ VE EĞLENCE TURİZMİ

Konaklama olanakları, deniz, hava, kara ve demir yolu ulaşımında sorunsuz alt yapısı, sağlıklı, lezzetli ve çok renkli mutfağı, güler yüzlü ve kolay iletişim kurulabilen insanları, yöresel festivalleri, uluslararası fuarı, Balçova,Bornova,Buca-Karaağaç, Karşıyaka, Seferihisar- Sığacık ve Urla ilçelerinde kurulan, topraklarında yetişen tamamen doğal...

GASTRONOMİ TURİZMİ

Tarihi geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan ve doğanın sevgili yüzüne sahip olan Ege ve özellikle İzmir'de tarih boyunca kuşaktan kuşağa çoğalarak aktarılan bir mutfak kültürü süregelmekte ve 'EGE MUTFAĞI' tamamen özgün ve çok kültürlü yapısı ile mutfak kültüründeki hak ettiği yeri almaktadır. Birçok kültür ve inancın yeme içme alışkanlıklarının...

EKO TURİZM

İzmir coğrafi konumu, alt ve üst yapısı,tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği , denizi,kumu ve güneşi ile geniş bir turizm yelpazesine sahiptir. Neredeyse tüm ilçeleri yer şekilleri, doğal güzellikleri ve özellikleri, yöresel özellikleri nedeniyle ekoturizm bakımından büyük bir potansiyele sahiptir. Çünkü özellikle coğrafi yapısının getirmiş olduğu...

SPOR TURİZMİ

Fiziksel ve psikolojik hazlar vermesinin yanı sıra toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayan, insanların ve farklı kültürlerin birbirlerini daha iyi tanımalarına olanak veren bir alandır 'Spor ' ve insanlık tarihi kadar eski bir faaliyettir. Dünya turizm trendlerine bakıldığında; eskiden sadece spor kafilesi ya da spor takımı turizmi sayılan spor turizmi,...
erotik
Live İzmir