Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

TTNET'nin "Yeteneğe Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesi kapsamında öğrencilere ilk dersi veren Bakan Binali Yıldırım, İzmir'de 2012 yılında 4 proje başlatılacağını ifade etti


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in Türkiye'nin bilişim merkezi olması yolunda önemli açıklamalar yaptı. İzmir'de 2012 yılında 4 proje başlatılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, İzmir'e 3 yeni çağrı merkezi daha kurulacağını belirtti. "Dijital kent arşivi" projesinin başladığı şu an 250 kişiye iş imkanı sağlandığını dile getiren Yıldırım, İzmir'e PTT ile birlikte e-ticaret merkezi kurduklarını ifade etti.
Bakan Yıldırım, TTNET'nin hayata geçirdiği "Yeteneğe Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek" projesinin açılışı töreninde öğrencilere ilk dersi vermek amacıyla Gediz Üniversitesi Seyrek Kampusü'ne gitti. TTNET'in reklam yüzü olan ünlü oyuncu Şener Şen'in de katıldığı törende konuşan Yıldırım, son 10 yıl içerisinde bilişime çok büyük yatırım yaptıklarını belirtti. Yıldırım, "Türkiye bu anlamda AB ülkeleri arasında ilk 10'da yer aldı. Birçok hizmette AB'nin en iyisiyiz. AB'de mobil ve sabit kişi başı aylık konuşmada 1. sıraya geldik. Fransızlarla başa baş gidiyoruz. Bir farkla tabii. Fransızlar boş konuşuyor, biz hoş konuşuyoruz. Şener Şen buradayken bize şaka yapmak düşmez ama marifetimizi gösterelim dedim" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ
Yıldırım, İzmir'in eğitim şehri olduğunu belirterek, "Böyle bir programın 2012'de İzmir'den başlatılmış olmasından, İzmir milletvekili olarak mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin genç üniversitesi Gediz'in ev sahipliği yapması bizim için çok anlamlı. İzmir'de 9 üniversite var. 125 bin öğrenci bulunuyor. İzmir sadece turizm, denizcilik, tarım ve kültür şehri değildir aynı zamanda eğitim şehridir" dedi.
İzmir'de 2012 yılında 4 proje başlatılacağını söyleyen Bakan Yıldırım, "İzmir'de 3 çağrı merkezi bulunuyor. Bu yıl 3 tane daha faaliyete geçecek. Buralarda ortalama 400 öğrenci istihdam ediliyor. Daha önce açıkladıkları 35 proje içinde "Dijital kent arşivi"nin de bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "Bunun sözünü verdik. Büyük tesisler inşa ediliyor 250 arkadaşımız iş buldu. Bu arşiv kent büyük bir proje. Öylesine büyük ki, devletin, şirketin, o uçuşan kağıtlara ihtiyacı kalmayacak. Onların yerini ufak çipler alacak. Onlar taranıp elektronik ortamda saklanacak ve istediğimiz zamanda ve formatta sorgulamak suretiyle kullanıma açabileceğiz. Milyarlarca sayfa dokümanın elektronik ortama aktarılması demek, iş demektir. Adımlarını atmış bulunuyoruz" dedi.

SES GETİRECEK
İzmir'de e-ticaret merkezi kurduklarını dile getiren Yıldırım, "PTT ile birlikte İzmir'in saygın şirket ve KOBİ'leri ve ticaret merkezi bulunuyor. Arkalarında PTT gibi bir çınar ve hizmet garantisiyle bilişim camiasının bilinmiş şirketleri olacak. İzmir'de ses getirecek projelerden bir tanesi. Artık ticaret sanal ortama gidiyor. Şu anda Türkiye'de bile sanal ticaret 20 milyar lirayı aştı. Ticaret sanal ama teslimat gerçek" diye konuştu.
"İzmir için öğrenci yaşam merkezleri kurma sözümüz vardı. Adımlarımı atıyoruz" diyen Yıldırım, şöyle konuştu: "2 şekilde olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kredi Yurtlar Kurumu'yla yeni yurtlar yapacağız. Sadece bir yurt değil, başlı başına bir yaşam merkezi inşa edeceğiz. Kamu ve özel sektör ortaklığıyla olacak. Talip işadamları var. Biz araziyi verip altyapıyı sağlayacağız, onlar da tesisleri yapıp üniversite öğrencilerinin hizmetine sunacaklar. İzmir'de ciddi bir açık var."

'Dünyanın 1. kenti olacak'
Bakanı Binali Yıldırım, Ege Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen kahvaltıda, "İzmir'in dünyada hızlı gelişen 4'üncü il olması yetmez, birinci il olacak. İzmir'in geçmişten alacağı var bu yılları telafi etmemiz lazım" dedi. Yıldırım, "Yerel yönetimlerdeki perişanlığı ortadan kaldırmak lazım. Daha yolun başındayız. Sahaya inince kayıp yıllar geri gelecek. Ayrıca ülke genelindeki tüm projelerimizle de doğunun batıdan farkı kalmayacak. Şu anda ısınma safhasındayız. Sahaya tam anlamıyla yayıldığımızda İzmir'in kayıp yıllarını ortadan kaldıracağız" dedi.
Kente yapmak için söz verdikleri 35 projeden 9 tanesinin fiilen başladığını, bu yıl içerisinde bitecek projelerin bulunduğunu da sözlerine ekleyen Yıldırım, bakanlığının, Türkiye'deki altyapı yatırımlarının yüzde 46'sını gerçekleştirdiğini, bu yatırım oranının yüzde 10'unu da İzmir'e yaptıklarını söyledi. Yıldırım, "İzmir'in biraz da geçmişten alacağı var. Telafi etmemiz lazım. Yerel yönetimlerdeki perişanlığı ortadan kaldırmak amacındayız. Bugün İzmir'in bu ufuktan bakan bir yerel yönetim anlayışına ihtiyacı var. Bunu da birlikte başaracağız. Çünkü, İzmir bunu çoktan beri hak ediyor" diye konuştu.

"Ne adaylığı, ben zaten seçildim"
Gazetecilerle öğle yemeğinde bir araya gelen Yıldırım'a Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olursa ben de aday olurum" şeklinde basına yansıyan açıklaması da soruldu. Kocaoğlu'nun neden böyle bir söz kullandığını anlamadığını belirten Yıldırım, "Ne adaylığı? Ben zaten seçildim. Adaylık süreci bitti, İzmirli beni seçti. Durun bakalım, bize zaten milletvekilliği görevi verildi. Şu an gündemimde böyle bir şey yok. Dünya kadar işimiz var. Şimdiden yerel seçimlerin piyasasını açmak çok yanlış olur. Aziz Bey niye işi bize bağladı onu anlamış değilim" dedi. Kocaoğlu'nun 'AK Parti maaşlı adam tutup Belediyeyi kötülüyor' iddialarının sorulması üzerine ise Yıldırım, "Buna ne cevap vereceğimi bilmiyorum. Çalışana İzmirli öyle bir cömert davranıyor, karşılığını veriyor. Yeter ki, siz çalışın. Ben bunu gördüm" yanıtını verdi.

BAKIŞLARI DEĞİŞTİ
Bir gazetecinin İzmir'de hayata geçirilmek istenen bazı projelere sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının dava açması ile ilgili sorusu üzerine Yıldırım, "Yargıdan bir müdahale gelmedikçe bizim işimiz durdurulmaz. Şu anda işlerimizi aksatacak bir durum yok. Biz İzmir'e iyi bir şeyler yapmak istiyoruz. İzmir'in kanaat önderleri, STK'ları işin aksamaması, hizmetlerin durmaması noktasında iyi bir noktaya geldiler. İzmir'in böyle müdahalelerle çok şey kaybettiğinin farkına vardılar. Artık, 'biraz makul düşünelim. Olumlu bakalım' diyerek birbirlerini uyarıyor" diye konuştu.
Temeli atılan Konak Tüneli ile ilgili de bilgi veren Bakan Yıldırım, "2013 sonu Konak Tüneli'ni açmayı planlıyoruz" dedi.

YASAYA GEREK YOK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partili belediye başkanlarına İzmir'de iktidara karşı muhalefeti artırmaları yönünde uyarıda bulunduğunu söyleyen bir gazetecinin, bu uyarıyı nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine ise Yıldırım, "İzmir'de CHP iktidar biz muhalefetiz. Biz muhalefet yapmıyoruz sıkıntı orada. Onun görevi muhalefet değil. Şehrin yararı için. Yoksa muhalefet yapmak iyi bir şey hem de kolay bir şey. Arkasında herhangi bir sorumluluk da yok. Ama, İzmir siyasi kavgalardan kazanmaz kaybeder. İzmir'e hizmet söz konusu olduğunda siyaset olmaz, siyaset seçim meydanında olur. İzmir'e önemli yatırımlar getiren, İzmirlilerin benimsediği herhangi bir projeyi benimseriz" diye konuştu.
Yıldırım, "Şu anda EXPO Yönlendirme Kurulu bir hazırlık yapmış durumda. Perşembe günü (bugün) Ankara'da bir toplantı düzenlenecek. EXPO konusunu artık netleştireceğiz, karara bağlayacağız. Ne tür sorunlar var, bunları konuşacağız. Bazıları özel bir yasa çıkarılmasını istiyor. Ancak bizim düşüncemize göre buna ihtiyaç yok. Mevcut mevzuatla bu iş çözülebilir" dedi.

İzmirli Gazeteciler 'Atilla Sertel' Dedi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda oyların yüzde 70'ini alan mevcut başkan Attila Sertel'in listesi blok olarak kazandı. Diğer başkan adayları Aylin Suphandağlı'nın listesi 169 oy alırken, Yaşar Eyice'nin listesi ise 12 oy aldı. 5 oy ise geçersiz sayıldı. Genel Kurul'da ayrıca, daha önce üyelikten çıkarılan Uğur...

İZMİR BİLİŞİMİN BAŞKENTİ OLACAK

TTNET'nin 'Yeteneğe Destek, Yaratıcı Ekonomiye Destek' projesi kapsamında öğrencilere ilk dersi veren Bakan Binali Yıldırım, İzmir'de 2012 yılında 4 proje başlatılacağını ifade etti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in Türkiye'nin bilişim merkezi olması yolunda önemli açıklamalar yaptı. İzmir'de 2012...

EGE,GEÇMİŞİNİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Son 5 yılda 8'si Ege'den olmak üzere 3 bin 610 eseri Türkiye'ye geri getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm eserleri geri alıncaya kadar çalışmalarını sürdürecek Ege, kendisini geleceğe taşıyacak olan geçmişinin peşine düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, son 5 yılda 8'si Ege'den olmak üzere 3 bin 610 eseri yurtdışından, ait oldukları...

İZMİRLİ KADINLAR SİYASETE HAZIRLANIYOR

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, seçimlerde aday olmalarını teşvik etmek ve yerel yönetimlerde seçilmiş kadın sayısını arttırmak amacıyla 'İzmir Yerel Siyaset Akademisi' başlıklı bir eğitim projesi hazırladı. Farklı siyasi görüşlere sahip kadınlar, 6 ay boyunca sürecek eğitimlerde seçim simülasyonu da gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir...

GÖREV BİTTİ DOSTLUK BİTMEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz hizmet döneminin sonunda Yerel Yönetimler Yasası'nda yapılan değişiklikle birlikte kapatılan belde belediyelerinin başkanlarını unutmadı. Eski başkanlarla sık sık özel toplantılarda bir araya gelen Başkan Kocaoğlu, son olarak eski Sasalı Belediye Başkanı Veli Kasap'ın evsahipliğindeki yemeğe...
erotik
Live İzmir