Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, seçimlerde aday olmalarını teşvik etmek ve yerel yönetimlerde seçilmiş kadın sayısını arttırmak amacıyla ‘İzmir Yerel Siyaset Akademisi’ başlıklı bir eğitim projesi hazırladı. Farklı siyasi görüşlere sahip kadınlar, 6 ay boyunca sürecek eğitimlerde seçim simülasyonu da gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla oluşturulan İzmir Kent Konseyi, kadınlara yönelik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Konseyin Kadın Meclisi Kadın ve Siyaset Çalışma Grubu, kadınların bilgi ve donanımına katkıda bulunarak yerel seçimlerde aday olmalarını teşvik etmek ve yerel yönetimlerde seçilmiş kadın sayısını arttırmak amacıyla ‘İzmir Yerel Siyaset Akademisi’ adı altında bir eğitim projesine başladı. 20 Haziran 2012’ye kadar sürecek olan eğitim çalışmaları, ‘Kadın ve Siyaset’, ‘Yerel Siyaset ve Yerel Siyasette Kadın’, ‘Yerel Yönetimlerde Kadın’, ‘Teoriden Pratiğe Kadının Siyasete Katılımı’ ana başlıkları çerçevesinde düzenlenecek. Her Çarşamba günü İzmir Kent Konseyi binasında gerçekleşecek olan toplantılarda konusunda uzman olan siyasetçiler, akademisyenler, sosyolog, avukat ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katılımcılara birer sunum yapacak. Söz konusu eğitimler tamamlandığında ise ‘Yerel Siyasette Kadının El Kitabı’ hazırlanacak.

Kadını siyasette daha güçlü kılmak, toplumsal cinsiyet konularında farkındalık yaratmak amacıyla yola çıkan ‘İzmir Yerel Siyaset Akademisi’, siyasi görüşleri ve ideolojik farklılıklarına rağmen katılımcıları ‘kadın paydası’nda buluşturmayı hedefliyor. 25 yaş ve üstü kadınları hedef kitlesi olarak belirleyen akademi, atölye çalışmaları yapacak ve seçim simülasyonu gerçekleştirecek. Her eğitim grubu, 30 kadından oluşacak.

Türkiye 82. sırada
‘İzmir Yerel Siyaset Akademisi’, ‘Kadın ve Siyaset’ konulu eğitimle başladı. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Tanju Tosun, ‘Siyaset Kavramına Giriş’ başlıklı dersinde, “siyaset nedir ve ne işe yarar” sorularının cevaplarını özetledi.

Derste, 5 Aralık 1934 Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı tanımasının ardından yapılan ilk mecliste kadın milletvekili sayısının 18 yani % 4.5 olduğu hatırlatıldı. 12 Haziran 2011 seçim sonuçlarına göre ise meclisteki 78 kadın milletvekilinin %14’lük bir oranı temsil ettiği ve Türkiye’nin bu konuda dünyada 82. sırada yer aldığı vurgulandı.

Ünlü isimler ders verecek
‘İzmir Yerel Siyaset Akademisi’, 20 Haziran’a kadar sürecek eğitimlerde siyasetin ve akademik dünyanın önemli isimlerini ağırlayacak. Projeye Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve İzmir eski Milletvekili Türkan Miçooğulları, Adana eski Milletvekili Prof.Dr. Gaye Erbatur, Karşıyaka eski Belediye Başkanı Şebnem Tabak, Seyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, Ağrı Doğubeyazıt eski Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay, Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Melek Göregenli, Ege Üniversitesi Edebiyet Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Nilgün Toker, Ege Üniversitesi EKAM Müdürü Doç.Dr. Nevin Yıldırım Koyuncu, EKAM’dan uzman sosyolog Derya Şaşman, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Yıldız Ecevit, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Prof:Dr. Tülay Özüerman, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Serpil Çakır, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Huriye Toker, İzmir Kadın Dayanışma Derneği Üyesi Avukat Sevgi Binbir, KADER Ankara Şubesi eski Başkanı İlknur Üstün, İl Genel Meclisi Üyesi Ayla Eğit, Çiğli Evka-2 Kadın Kültür Evi Derneği (ÇEKEV) Başkanı Kızbes Aydın, Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi (BEKEV) Başkanı Haşime Akbakın, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Komitesi Başkanı Prof.Dr. Feride Acar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve danışmanı Prof.Dr. Adnan Akyarlı, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Avukat Pelin Erda, Avukat Birgül Değirmenci, Birleşmiş Miletler Kadınların ve Kız Çocukların İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) İzmir Koordinatörü Semra Ulusoy, Konak Belediyesi Meclis Üyesi Yelda Atilla ile İzmir Kent Konseyi’nden Derya Altun Erdem konuşmacı olarak katılacak.

İzmir'de Meksika Sokağı

İzmir'de bir sokağın ismi, Meksika'nın bağımsızlığının 200. ve devriminin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde 'Meksika Sokağı' olarak değiştirildi. Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Meksika Fahri Konsolosu Kemal Çolakoğlu, adı 'Meksika...

Ekim Ayı'nın Şampiyonu DOMATES

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin gıda fiyatları ve aylık fiyat değişimlerine ilişkin açıklamasına göre, Ekim ayındaki, üretici ve market fiyatları arasındaki fark yaş sebze ve meyvede yüzde 309,4 oldu. Kurutulmuş ürünlerde bu fark yüzde 285,3, baklagillerde yüzde 244,7, pirinçte yüzde 198,8 ve hayvansal ürünlerde yüzde 204,2'lere kadar çıktı. Türkiye...

Polemik Yok, İş Var!”

Aliağa-Menderes hattının kuzey bölümündeki yolcusuz deneme seferlerinin 29 Ekim'de başlayacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, 'Bu tür dev projelerde 15-20 günlük gecikmeler çok doğal' diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi Projesi'nde...

Dünyadaki en büyük ikinci asma köprüyle İstanbul-İzmir 3.5 saat

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek proje kapsamında 20 ayda yedi adet şantiye kurulacak, 10 bin kişi doğrudan, 50 bin kişi dolaylı olarak istihdam edilecek. Proje kapsamında, İzmit Körfezi'nin altı dakikada geçilmesini sağlayacak olan köprü, Japonya'daki Akashi Kaikyo Köprüsü'nden sonra dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak. ...
erotik
Live İzmir