Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

YEREL TATLAR

Şekli kumru kuşunun gövdesini andırdığından bu ismi almış olan “Kumru”  İzmir'e özgü ama adı Çeşme ile özleşmiş olan  bir hamur işi ve bununla hazırlanan sandviçtir. İzmir’deki sokak satıcılarından (gevrekçilerde)Kumru ‘yu sade ya da içerisine domates, yeşilbiber ve İzmir tulum peyniri konmuş olarak da alabilirsiniz. Ama Çeşme Kumrusu olarak tabir edilen sandviç şekli; kömürde pişirilmiş sucuk, salam, kaşar peynirininve domatesin yanı sıra üzerine ketçap ve mayonez eklenmesi ile hazırlanmakta ve sıcak olarak tüketilmektedir.

Kumru’nun yanı sıra 6 bin yıl önce ilk kez Çeşme’de bulunan sakız ağaçları görülmeye değerdir. Bu ağaçlardan elde edilen sakızın lezzetli aromasıyla özel sakız reçeli ve eşsiz sakızlı kurabiye ve sakızlı dondurma yapılmaktadır.

Çeşme'nin Yemek Kültürü

YEREL TATLAR Şekli kumru kuşunun gövdesini andırdığından bu ismi almış olan 'Kumru' İzmir'e özgü ama adı Çeşme ile özleşmiş olan bir hamur işi ve bununla hazırlanan sandviçtir. İzmir'deki sokak satıcılarından (gevrekçilerde)Kumru 'yu sade ya da...
erotik
Live İzmir