Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Yerel Mutfak

İlçede faaliyet gösteren iki balıkçı barınağında yüzlerce balıkçı teknesi yer alıyor. Tutulan balıklar her gün mezatlarda satılıyor. İsteyen herkes bu mezattan balık alabilir. Balık mezatı her sabah 06.30’da Güzelbahçe 1. Liman’da yapılır. Güzelbahçe’nin en meşhur balığı sardalyedir. En lezzetli kalamarlar Güzelbahçe sahillerinden çıkıyor. Ayrıca barbun, çipura, tekir, dil balığı, tavuk balığı, uskumru ve ahtapot Güzelbahçe açıklarında balıkçıların avlandığı balık türleridir.

Yerel Tatlar

Yoğurt ve Ayran

Yörük kültüründe önemli bir yere sahiptir. Tulum içinde yapılan ayran bozulmasın diye kartçamın kabuğu dövülüp toz haline getirilir, yayık yapılan derinin üstü bu tozla kaplanır.

Yoğurtlu Et

Girit kültürünün düğün yemeğidir. İlk önce keçi eti tereyağında kavrulur, suyunu çekince bir buçuk su bardağı yoğurdun içine, bir kaşık un karıştırılır. Bu karışım pişen etin içine ilave edilir, kısık ateşte pişirilir.

Şevket-i Bostan

Girit yemeğidir, çok şifalı bir bitki olduğu bilinir. Haşlanarak salatası da yapılır.

Çullama

Giritlilerin yılbaşında yaptığı bir yemektir. Tavukgöğsü haşlanır. İçine 2 bardak ceviz, 150 gram kuşüzümü-tarçın-karabiberle pilav hazırlanır. İlk önce aralarına tavuk suyu dökülerek dört yufka üst üste konulur. Sonra ortaya iç pilav dökülür. Dört yufka, arasına tavuk suyu dökülerek üste konur. Baklava dilimi yapılarak fırında kızartılır. Fırından çıkartılıp üzerine iki bardak tavuk suyu dökülür, tekrar fırına sürülür.

Köy Ekmeği

Un, tuz, maya ve ılık su ile hamur yoğrulur. Ekmek yapımında kullanılan maya ekmeği yapanlar tarafından tarhana kullanılarak elde edilen mayadır.

Çıratma Mantısı

Düğünlerde yapılan bir yemektir. Bu yemeği yapmak için mantı hamuru hazırlanır ve açılır, içine nohut konur, kızartılıp sıcak suyun içine batırılıp çıkartılır, üzerine yoğurt dökülüp servis edilir.

Zeytinyağlı, Börülceli Kuru Patlıcan Yemeği

Mevsiminde patlıcanlar kurutulur. Kuru patlıcan ve börülce sıcak suda biraz haşlanır. Yağda soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Biraz salça, patlıcan ve börülce konup hafif kavrulduktan sonra sıcak su ilave edilerek pişirilir. Sıcak servis yapılır.

Yiyecek-İçecek

Güzelbahçe sahillerinde neredeyse adım başı balık restoranına rastlamak mümkündür. Balık lokantalarının yanı sıra mavi ve yeşilin birada bulunduğu ilçedeki kahvaltı mekanları ile kendin pişir kendin ye tesisleri İzmirliler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir Bölge dahilinde oldukça büyük bir Balık Pazarı bulunmaktadır. Balıkçıdan satın aldığınız balığı restoranda pişirtip yiyebilirsiniz. Yalı Mahallesi'nde balık lokantaları ile Yelki Mahallesi'nde şarap tadım evi mevcuttur.

Güzelbahçe'nin Yemek Kültürü

Yerel Mutfak İlçede faaliyet gösteren iki balıkçı barınağında yüzlerce balıkçı teknesi yer alıyor. Tutulan balıklar her gün mezatlarda satılıyor. İsteyen herkes bu mezattan balık alabilir. Balık mezatı her sabah 06.30'da Güzelbahçe 1. Liman'da yapılır....
erotik
Live İzmir