Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

1922 İzmir Yangını veya yabancı kaynaklarda kullanılan terimle; Büyük İzmir Yangını (Great Fire of Smyrna) ; 13 Eylül 1922 günü Basmane'de başlayan ve 18 Eylül 1922 ye kadar devam eden , İzmir şehir merkezini (özellikle o dönemdeki merkezi ve bugünkü İzmir Enternasyonal Fuarı alanını) geniş ölçüde tahrip eden yangındır.
Türk ordusunun 9 Eylül 1922'de İzmir'i yeniden ele geçirmesinin hemen ardından, kritik bir dönemde vuku bulması, tarihi önemi bulunan bazı yapıların ve semtlerin yok olması ile neticelenmiş yangının  dönem belgelerinin büyük bir çoğunluğunda  “yangını şehirde kalan Ermenilerin kışkırttığı” bilgisi yer almaktadır. Bu kaynaklar; genel olarak dönemin yerli ve yabancı basını, elçilik raporları, yine yerli ve yabancı askeri raporlar, sigorta temsilciliklerinin tutanaklarıından oluştuğunu söylemek olasıdır. Bütün bunlara ek olarak, Türk ordusu 9 Eylül 1922 de İzmir’e girdiğinde kentte bulunan savaş muhabirlerinin aktardıkları gözlemler ve kentteki sigorta kumpanyalarının resmi itfaiye teşkilatının İtfaiye Şefi Paul Greskoviç’in  yangına ilişkin 13 Eylül’den 18 Eylül’e kadar tuttuğu rapor örnek gösterilebilir.
Büyük Taarruz başladığı anda, Yunan subay ve askerlerinin ağızlarından; ‘İzmir'i Türklere bırakmaya mecbur kalırsak yakacağız’ şeklinde sözler duyduğunu ifade eden Greskoviç, raporunda şunları anlatıyor:
“11/12 Eylül gece yarısından bir saat sonra Ermeni Mahallesi’nde yangın çıktığını haber verdiler. İtfaiye erleriyle yangın yerine hareket edip, Rum Hastanesi’ni geçerken 120–150 kadar çoluk çocuk ve kadın acı acı bağırıyorlardı. ‘Niçin bağırıyorsunuz?’ diye sordum; ‘Ermeniler bizi yaktılar, Seyis Hanı içerisinde oturuyoruz’ dediler. Bunlar Rumlardı. Bu insanların; Ermeni evlerine bitişik oturduklarını ve Ermenilerin duvardan bir delik açtıklarını ve delikten çokça gaz dökerek evi ateşlediklerini söylediler. Bunları sabaha kadar çıkmaz sokak içinde muhafaza ettim. Ve sabahleyin devriyeye teslim ettim.
13 Eylül saat 10.30’da Ermeni Mahallesi’nde ateş görüldüğünü haber verdiler. İtfaiye ile birlikte giderken Ermeni Kilisesi’nden 50 metre mesafede bir Ermeni evinin yandığını gördüm. Evin alt katından şiddetli bir ateş çıkıyordu. Mecburi biraz geriye gittim ve etrafa yayılmaması için söndürmeye uğraşırken, Ermeni Kilisesinde yangın çıktığının haberini verdiler.”
Ekibiyle buraya giden Greskoviç, gördüğü manzarayı raporunda şöyle yazıyor:
“Kilisenin binalarında ateş yoktu. Yalnız küçük bir bina civarında, bahçede 200 kadar üzerine yağ dökülmüş eşya balyası ile paçavralar bir yere toplanmış, üzerine de 200 kadar tüfek ve çokça da cephane konmuştu. Ateş de bunların arasından çıkıyordu. Aynı zamanda ateş içerisinde devamlı patlamalar oluyordu...”
Greskoviç, raporunun devamında İzmir yangınını şöyle anlatır:
“Biz yangını söndürmeye çalışırken, Ermeniler ateş ediyor ve atılan mermiler yangın tulumbalarına isabet ederek zarar veriyordu.”
Bugün , büyük yangının üzerinden 94 yıl geçmiş, “Körfezin Gelini” ni “Ateşin Gelini” ne çeviren yangın hiç kuşkusuz İzmir kentinin mekansal görünümünde onulmaz yaralar açmıştır. Cumhuriyet Türkiyesi ve başta İzmir Belediyesi olmak üzere kenti 1923 ten 1930 ların ortalarına kadar küllerinden yeniden yaratabilmek amacıylayoğun çabalar göstermişlerdir.
 

9 EYLÜL 1922 İZMİR

Birinci Dünya Savaşı sonunda, İtilâf Devletleri, Osmanlı Devleti ile 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzaladılar ve bu anlaşmaya dayanarak Anadolu'yu işgale başladılar. Türk milleti işgal hareketleri karşısında vatanını kurtarmak için 1919...

HASAN TAHSİN VE İLK KURŞUN OLAYI

Hasan Tahsin ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik - 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu'ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi,...

17 ŞUBAT 1923 İZMİR İKTİSAT KONGRESİ

Çağdaş Türkiye'nin kuruluş öyküsü içinde İzmir; Türkiye Cumhuriyeti'nin inşa sürecinde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu görev; Mustafa Kemal Paşa tarafından Türk devriminin her aşamasında bizatihi İzmir'e verilmiştir. Kozmopolit bir liman kentinden yine dışa açık...

13 EYLÜL 1922 BÜYÜK İZMİR YANGINI

1922 İzmir Yangını veya yabancı kaynaklarda kullanılan terimle; Büyük İzmir Yangını (Great Fire of Smyrna) ; 13 Eylül 1922 günü Basmane'de başlayan ve 18 Eylül 1922 ye kadar devam eden , İzmir şehir merkezini (özellikle o dönemdeki merkezi ve bugünkü İzmir Enternasyonal...

YABANCI SEYYAHLARIN VE EVLİYA ÇELEBİ’NİN İZMİR’E GELİŞLERİ

İzmir çok eski zamanlardan beri önemli bir ticaret merkezi ve liman sehri durumunda idi. Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden gemiler ile getirilen mallar, bu sehirden kervanlar ile Anadolu'ya ve Orta Doğunun çesitli ülkelerine sevk ediliyordu; buna karsılık doğunun birçok malları bilhassa...
erotik
Live İzmir