Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

BAYINDIR

Ege Denizi’ne dik olarak uzanan sıradağların üzerindeki Bayındır ve Basra tepelerinin güney yamaçlarına kurulan ilçenin yüzölçümü 588 km²’dir. 2012 yılı verilerine göre nüfusu 40 bin 988’dir. Doğusunda Ödemiş, güneyinde Tire, batısında Torbalı, kuzeyinde Kemalpaşa ve Turgutlu ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin kuzey-güney doğrultusundaki uzunluğu yaklaşık 16 km, doğu-batı doğrultusundaki uzunluğu ise 25 km’dir. Doğusundan gelen Küçük Menderes Nehri Bayındır’ın Tire ilçesi ile sınırını oluşturmaktadır. Güvercinlik Şelalesi, Dereköy Kaplıcaları, anıt ağaçları görülmeye değer olan Bayındır’da çok sayıda cami, çeşme, hamam gibi yapılarla tarihin derinliklerine gezinti yapabilirsiniz. Doğayla iç içe bulunan mesire alanlarında yorgunluğunuzu atabilirsiniz. İlkbahar aylarında düzenlenen Uluslararası Çiçek Festivali’nde aradığınız her türlü bitkiyi bulabilirsiniz.

 

Tarihçe

Bayındır’ın bir yerleşim yeri olarak ne zaman kurulduğu, tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalar yörede sırasıyla M.Ö. 3000’li yıllarda Hititlerin, 700’lü yıllarda Frigya ve Lidyalıların, M.S. 900’lü yıllarda Bizanslıların, 1084 yılından sonra Selçukluların ve 1425 yılından sonra da Osmanlıların egemen olduğunu ortaya koymaktadır. Bayındır, bir nahiye iken 1871’de belediye, 1875’te ilçe merkezi haline gelmiştir. İlçe 30 Mayıs 1919 yılında Yunan işgaline uğramış ve 2,5 yıllık işgalden sonra 4 Eylül 1922’de kurtarılmıştır. Bayındır İlçesi merkez dahil, 38 yerleşim biriminden meydana gelmektedir. Bu yerleşim yerlerinin ikisi belediye, 36'sı köydür .

Bayındır Tarihi

BAYINDIR Ege Denizi'ne dik olarak uzanan sıradağların üzerindeki Bayındır ve Basra tepelerinin güney yamaçlarına kurulan ilçenin yüzölçümü 588 km²'dir. 2012 yılı verilerine göre nüfusu 40 bin 988'dir. Doğusunda Ödemiş, güneyinde Tire, batısında...