Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Konak Belediyesi tarafından kazı çalışmaları yürütülen Altınpark'ta tarih gün ışığına kavuşuyor. Kazıların ardından yapılacak düzenlemelerle Altınpark, "arkeopark'a" dönüştürülecek. Müzik dinletilerine ve konserlere ev sahipliği yapacak tarihi mekanda, yerli ve yabancı turistler tarih ve kültürü bir arada yaşayacak.

Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Basmane Hizmet Binası inşaatı sırasında rastlanan İzmir'in antik bölgesi kalıntıları, düzenlenecek şeffaf zeminle sergilenecek; alanın dışında kurulacak amfi tiyatroyla 500'ü aşkın izleyici müzik dinletilerini katılacak.
Bir yıl içerisinde Altınpark'ı tekrar ayağa kaldıracaklarını vurgulayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Altınpark'ı, tarih, kültür ve turizm çerçevesinde tekrar canlandıracaklarını belirtti. Bölgede çok önemli tarihsel altyapı bulunduğunu dile getiren Başkan Tartan Altınpark'ta önemli bulguların yer aldığını ifade ederek şöyle konuştu:
"Bir yandan Agora, bir yandan Kadifekale, bir yandan Altınpark'taki kazılar bir süreden beri durmuştu. Biz yeniden tekrar tarih kültür ve turizm çerçevesinde bunları hemen çalışmalara başlatıyoruz. Bir yıllık bir süreç içinde tekrardan ayağa kaldıracağız buraları ve çok önemli bir tarihsel altyapı olacak çünkü çok önemli bazı bulgular var. Bugün arkeoloji müzesinin malzemelerinden sergilenen malzemelerden birçoğu buradan çıkarılmış durumda.

Bunları daha da geliştireceğiz ve işte bir yıl içinde İzmir kent merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta bir mekanda hem turistlere hem yerli yabancı turistlere hem de İzmirlilere bir tarihsel bir kültür alanı bir tarih mekanı yaratmış olacağız. Bu çevrede yine biz birkaç müze kanalıyla da İzmir'deki butik müze çalışmalarımızı geliştireceğiz"
Altınpark'ta, tekrar başlayacak kazı çalışmalarıyla ilgili Bakan Tartan'a bilgi veren arkeolog Yard. Doç. Dr. Akın Ersoy 2008 yılında Altınpark'ta kazı çalışmalarına başladıklarını belirtti. Antik dönemde, Roma dönemi, Bizans dönemi ve yakın tarihimizde Altınpark'ın önemli konumda olduğunu ifade eden Ersoy, "İzmir'in burası sur dışı alanına isabet ediyor ama romanın o refah ortamı içerisinde kentin dışına taştığında yerleşik alanlar ilk kullanılan bölgelerden bir tanesi de burası oluyor" dedi.
Basmane bölgesinde tarihi yapılarda inceleme yapan Başkan Tartan, İzmir tarihine ışık tutacak bir müzenin, bu bölgede kurulacağı müjdesini verdi.
 

Gediz Üniversitesi'ne Rekor Bağış..

İzmirli Hatice Bahriye Yağcı (83), Çiğli Egekent Kavşağı'nda, Anadolu Caddesi üzerindeki 80 milyon lira değer biçilen arazisini kampus yapılmak üzere Gediz Üniversitesi'ne bağışladı. Gediz Üniversitesi'nin 44 dönümlük dev arsaya yaklaşık 100 milyon TL harcayarak içinde tıp fakültesinin de bulunduğu dev bir kampus inşa edeceği bildirildi. Çiğli'ye...

İzmir Valiliği Meteorolojik Uyarı..

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İlimizde bugün (22.01.2010 Cuma) sabah saatlerinden itibaren devam etmekte olan yağmur ve rüzgar çok kuvvetli sağanak yağış, güney ve güneybatı yönlerden esmekte olan kuvvetli fırtınanın (Lodos 75-88 km/saat) olarak 23.01.2010 (Cumartesi) saat 23.59'a kadar etkilerini sürdüreceği bildirilmiştir. ...

Altınpark Arkeopark a Dönüşüyor…

Konak Belediyesi tarafından kazı çalışmaları yürütülen Altınpark'ta tarih gün ışığına kavuşuyor. Kazıların ardından yapılacak düzenlemelerle Altınpark, 'arkeopark'a' dönüştürülecek. Müzik dinletilerine ve konserlere ev sahipliği yapacak tarihi mekanda, yerli ve yabancı turistler tarih ve kültürü bir arada yaşayacak. Konak Belediyesi Zabıta...

METROPOLİS GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

İzmir Torbalı ilçesinde 20 yıldır devam eden Metropolis kazılarının bu yılki çalışmasında, kadınların süslenme merakının yüz yıllar öncesine dayandığına ilişkin bulgular elde edildi. Çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan binlerce yıllık yeni buluntularla Metropolis, tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kazılara başlandığı günden bu yana ilk kez...
erotik
Live İzmir