Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesindeki Efes Antik Kenti, ilk 6 ayda 800 bine yakın turist tarafından ziyaret edildi Dünya Miras Listesi'ne bu yıl alınan Bergama'daki Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzenin ziyaretçisi ise aynı dönemde yüzde 70 yükseldi.

Türkiye'nin yurt dışında en çok tanınan tarihsel zenginliklerinden ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesindeki Efes Antik Kentine, yılın ilk yarısında yapılanki ziyaretler 4 milyon liranın üstünde gelir getirdi.

AA muhabirinin, Kültür Ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, İzmir'deki Arkeoloji, Atatürk, Tarih ve Sanat müzeleri, Agora, Efes, St. Jean Anıtı, Yamaç Evleri, Bergama Müzesi, Akropol, Asklepieion, Bazilika, Çeşme, Ödemiş ve Tire müzeleri ile Çakırağa Konağı'nı, 1 Ocak ve 30 Haziran arasında 1 milyon 272 bin 845 kişi gezdi.

Bakanlığa bağlı müze ve Ören yerlerinin yılın ilk 6 ayındaki geliri ise 5 milyon 935 bin 843 lira oldu.

Tarihi MÖ 6'ncı bin yıllara uzanan Efes Antik Kenti de 773 bin 382 kişi ile bölgede en çok ziyaret edilen Ören yeri olarak 4 milyon 77 bin 325 lira gelir getirdi.

Efes Antik Kentini, Yamaç Evleri ve Akropol izledi.

-En büyük artış Bergama'da

Efes Antik Kentinin gelir ve turist sayısındaki birinciliğini korumasına karşın hem ziyaretçi sayısı hem de gelir konusunda en büyük artış, UNESCO'nun bu yıl Dünya Miras Listesine giren Bergama'da yaşandı.

Bergama Müzesinin 2013 yılının ilk altı ayında 8 bin 835 olan ziyaretçi sayısı bu yılın aynı döneminde 10 bin 474'e, Akropol ziyaretçisi 102 bin 470'ten, 109 bin 813'e, Bazilika ziyaretçi sayısı 5 bin 157'den 5 bin 422'ye çıktı. Aynı bölgedeki Asklepieion'u geçen yıl 58 bin 980, bu yıl ise 58 bin 40 kişi gezdi.

UNESCO'nun Dünya Miras Listesine alınan Bergama'da, müzelerin geliri yüzde 32 ile 106 arasında yükseldi.

-Ören yerlerinin düzenlenmesi

İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Efes'in Türkiye'de en çok ziyaretçi çeken Ören yerlerinden biri olduğunu, Ören yerlerinin düzenlenerek ziyarete açılması konusunda bakanlık tarafından çok ciddi çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

Ören yerlerinden elde edilen gelirlerin yine Ören yerlerinin iyileştirilmesi, restore edilmesi için kullanıldığına dikkati çeken Ediz, Selçuk Müzesi'de 1,5 yıldır süren restorasyon çalışmalarının da kısa sürede tamamlanacağını aktardı.

Dünya Miras Listesi dosya çalışması konusunda Bergama'da bakanlık ve yerel yönetimin ortak çalışma yürüttüğünü anlatan Ediz, "İşbirliğinin olumlu sonucunu yaşadık. İnşallah 2015 yılında da Efes de aynı listede yer alacak" dedi.

Müzesi, kültürel varlığıyla bütün olarak listede yer alan Bergama'da şehrin düzenlenmesinden arkeolojik alanların ayağa kaldırılmasına ve tescilli binaların iyileştirilmesine kadar birçok çalışmanın devam edeceğini kaydeden Abdülaziz Ediz, bazı projelerin de ihale aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak

DENİZ TURİZMİ

İzmir'e keyifle ayakbastınız. Şimdi bir karar vermek ve tatilinize başlamak istiyorsunuz. İzmir; coğrafi konumu, kültürel ve tarihî zenginliği,3. büyük Metropol olması, farklı bölgeler arasında geçiş noktası olmasıyla hem deniz hem kara hem de hava ulaşımının kullanım kolaylığı ve rahatlığı, kültürel faaliyetlere ve sanat etkinliklerine...

KÜLTÜR TURİZMİ

Çevreye,Tarihsel Mirasa, Kültürel ve Sanatsal etkinliklere duyarlı, meraklı, ilgili, özgür bir yapıya sahip, geçmişlerinde kalmış bir yerlere geri dönmeyi isteyen, yöre insanını ve onların yaşam biçimlerini, örf –adet ve geleneklerini tanımaya hevesli, acelesi olmayan,şehrin sokaklarında kaybolmayı göze alarak gizemli bir perdeyi aralamak isteyen ya da yeni bir...

İNANÇ TURİZMİ

Görkemli mermer sütunları, sade ama benzersiz kalem işlemeleri ve özel ahşap mimarileriyle kurulduğundan bu yana çok katmanlı ve çok kültürlü yapısıyla var olmuş bir kent olan İzmir'in ibadethaneleri; insanlar arasında yüzyıllar boyunca farklı kültür, farklı din ve dilleriyle bir arada yaşayarak bir hoşgörü ve uzlaşı ortamı yaratmayı başarmıştır. Kimi zaman...

KRUVAZİYER TURİZMİ

Tarihin ilk dönemlerinden beri onlarca uygarlığı konuk etmiş 'Ege'nin İncisi' İzmir 'Kurvaziyer Turizmi'nde son on yıldır yükselen performansı ile dikkat çekmektedir. Alsancak Limanı'nda 2003 yılında 5 sefer ile 3.271 yolcu ile başlayan kurvaziyer turizmi 2015 yılı sonu itibarı ile 114 gemi ve 217.848 yabancı ziyaretçiye ulaşmıştır.İzmir aldığı bu pay...

GASTRONOMİ TURİZMİ

Tarihi geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan ve doğanın sevgili yüzüne sahip olan Ege ve özellikle İzmir'de tarih boyunca kuşaktan kuşağa çoğalarak aktarılan bir mutfak kültürü süregelmekte ve 'EGE MUTFAĞI' tamamen özgün ve çok kültürlü yapısı ile mutfak kültüründeki hak ettiği yeri almaktadır. Birçok kültür ve inancın yeme içme alışkanlıklarının...
erotik
Live İzmir