Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir'in Aliağa ilçesinde termik santral yatırımına başlayan İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine toz standartını dünya ortalamasının altına çekti. 1 metreküp gazda 30 miligram olan Avrupa Birliği (AB) ve ABD standartını, Almanya 20 miligram olarak uyguluyor. İzdemir Genel Koordinatörü Olcay Oymak, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aliağa'yı hassas bölge olarak gördüğü için mevcut standartı yetersiz buldu. '30 miligramı 10'a indirebilir misiniz?' dediler. Santralı kuracak şirketle görüştük. Uygulanabilir bulmaları üzerine 10 miligrama indirdik. Bu oran, dünyada ilk olacak." dedi.

İzdemir A.Ş. yetkilileri, İzmir'den bir grupla elektrik üretiminin yüzde 45'ini termik santrallerden elde eden Almanya'nın Dresden şehrindeki Lippendorf ile Düseldorf'taki Woerde ve Wolsum santrallerinde incelemelerde bulundu. Her üç santral de yerleşim bölgeleriyle iç içe. Ren Nehri'nin kenarındaki Wolsum Santrali'nde, teknoloji yenileme yatırımı sebebiyle üretime ara verilmiş durumda. Lippendorf ve Woerde ise teknoloji yenileme yatırımları bir süre önce yapıldı. Ziyaret sırasında bilgi veren Lippendorf Termik Santrali Halkla İlişkiler Sorumlusu Lutz Dornberg, teknoloji yenilemeden sonra herhangi bir çevre problemi kalmadığını belirtti. Üretim aşamasında çıkan sıcak suyun, 15 kilometre uzaklıktaki 500 bin nüfuslu Liepzeg'de 250 bin nüfusun ısıtılmasında kullanıldığını anlatan Dornberg, çıkan külün de yol stabilizasyonunda kullanıldığını ifade etti. Almanya'da 1 metreküp gazda toz limitinin 20 miligram olduğunu belirten Dornberg, kendi santrallerinde bu değerin 5 miligram olarak ölçüldüğünü ifade etti.

Genel Koordinatör Oymak ise Türkiye'de geçmişte Yatağan'da yaşanan kötü örnek sebebiyle termik santral imajının kötü olduğunu söyledi. Çevrecilerin duyarlı davranışlarını anlayışla karşıladıklarını belirten Oymak, geçmişteki kötü imajın, yeni nesil santral yatırımlarını engellememesi gerektiğine dikkat çekti. İstendiği takdirde çevreye duyarlı santrallerin yapılabildiğinin en iyi örneğinin Almanya'da olduğunu vurguladı.

'TOZ EMİSYONUNDA DÜNYADA İLK OLACAĞIZ'

Aliağa'da Almanya'dan daha ileri bir filtreleme sistemi kullanacaklarını ifade eden Olcay Oymak, sadece Türkiye standartlarına değil, AB ve ABD çevre kriterlerine de uyumlu bir santral kuracaklarını kaydetti. Toz emisyonu açısından 1 metreküp gazda 10 miligramla dünyada bir ilke imza atmış olacaklarını anlatan Oymak, "Avrupa'nın gelecekte uygulayacağı toz standartını bugünden başlatmış olacağız. Şu anda AB standartı 30 miligram, Almanya ise bunu 20 miligram olarak uyguluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine 10 miligrama indirdik. 20 miligram uygulayan Almanya'da ölçümler 5 miligram çıkıyor. Biz daha ileri teknoloji uygulayacağız." şeklinde konuştu.

Kamuoyunda santralin çevreyi kirleteceği, Yeni Foça ve İzmir'in hava ve deniz suyu kalitesini olumsuz etkileyeceği yönünde iddialar bulunduğuna dikkat çeken Oymak, "Bilgisi olmayanlar, fikir üreterek insanları yanlış yönlendiriyor. Oberhausen içindeki Woerde ve Walsum santralleri, kentle iç içe ve Ren Nehri'nin kıyısında. Oberhausen'de evlerin hemen dibinde santral çalışıyor, çevre sakinleri de şikayetçi değil. Üstelik her yer yemyeşil. Bizden 50-60 kilometre uzaklıktaki Narlıdere'nin zarar göreceğini söylemek büyük haksızlık ve acımasızlıktır." dedi.

Çevre konusunda çok sıkı tedbirleri olan Almanya'nın, elektrik enerjisinin yüzde 45'ini bu santrallerden elde ettiğini ifade eden Oymak, şunları söyledi: "ABD, ihtiyacının yüzde 43'ünü bu santrallerden sağlıyor. Gelişen ülkeler, gelişimlerini tamamlarken elektrik ihtiyaçlarını ucuz olan kömürden karşıladı. Türkiye de elektriğini daha ucuz kaynaklardan karşılamalıdır. Bunu yaparken çevreye duyarlı en temiz teknolojiyi kullanmalıyız."

'HASTANE GİBİ SANTRAL YAPACAĞIZ'

İzdemir A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Baştuğ da santralin standarta uygun üretim yaptığının, ilgili bakanlık tarafından her an izlenebileceğini söyledi. Halkın çevrenin kirleneceği konusundaki kaygılarını gidermeye çalıştıklarını anlatan Baştuğ, "Yeni teknolojiyi bilmeyenler, termik santralin çevreye zarar vereceğini söylüyor astane gibi termik santral yapacağız. Bu konuda herkes rahat olsun. Biz de bu şehirde yaşıyoruz." diye konuştu.

ÜRETİME 2014 YILINDA BAŞLAYACAK

İzin süreci biten santralin baca yatırımı tamamlandı. Diğer yatırımları devam eden santralin, 2014 yılında üretime alınması hedefleniyor. İzdemir'in santrali, 350 megawat kurulu güce sahip olacak ve Türkiye'nin bugünkü yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 1'ini karşılayacak. 350 milyon dolara mal olması beklenen santralin inşa aşamasında bin, üretim sürecinde 300 kişi istihdam edilecek. Üretimde ithal kömür kullanılacağını belirten Genel Koordinatör Olcay Oymak, Soma başta olmak üzere yurtiçi ocaklardan kömür alabileceklerini, istihdamda önceliği ise bölgede yaşayanlara vereceklerini kaydetti.

DENİZ TURİZMİ

İzmir'e keyifle ayakbastınız. Şimdi bir karar vermek ve tatilinize başlamak istiyorsunuz. İzmir; coğrafi konumu, kültürel ve tarihî zenginliği,3. büyük Metropol olması, farklı bölgeler arasında geçiş noktası olmasıyla hem deniz hem kara hem de hava ulaşımının kullanım kolaylığı ve rahatlığı, kültürel faaliyetlere ve sanat etkinliklerine...

KÜLTÜR TURİZMİ

Çevreye,Tarihsel Mirasa, Kültürel ve Sanatsal etkinliklere duyarlı, meraklı, ilgili, özgür bir yapıya sahip, geçmişlerinde kalmış bir yerlere geri dönmeyi isteyen, yöre insanını ve onların yaşam biçimlerini, örf –adet ve geleneklerini tanımaya hevesli, acelesi olmayan,şehrin sokaklarında kaybolmayı göze alarak gizemli bir perdeyi aralamak isteyen ya da yeni bir...

İNANÇ TURİZMİ

Görkemli mermer sütunları, sade ama benzersiz kalem işlemeleri ve özel ahşap mimarileriyle kurulduğundan bu yana çok katmanlı ve çok kültürlü yapısıyla var olmuş bir kent olan İzmir'in ibadethaneleri; insanlar arasında yüzyıllar boyunca farklı kültür, farklı din ve dilleriyle bir arada yaşayarak bir hoşgörü ve uzlaşı ortamı yaratmayı başarmıştır. Kimi zaman...

KRUVAZİYER TURİZMİ

Tarihin ilk dönemlerinden beri onlarca uygarlığı konuk etmiş 'Ege'nin İncisi' İzmir 'Kurvaziyer Turizmi'nde son on yıldır yükselen performansı ile dikkat çekmektedir. Alsancak Limanı'nda 2003 yılında 5 sefer ile 3.271 yolcu ile başlayan kurvaziyer turizmi 2015 yılı sonu itibarı ile 114 gemi ve 217.848 yabancı ziyaretçiye ulaşmıştır.İzmir aldığı bu pay...

GASTRONOMİ TURİZMİ

Tarihi geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan ve doğanın sevgili yüzüne sahip olan Ege ve özellikle İzmir'de tarih boyunca kuşaktan kuşağa çoğalarak aktarılan bir mutfak kültürü süregelmekte ve 'EGE MUTFAĞI' tamamen özgün ve çok kültürlü yapısı ile mutfak kültüründeki hak ettiği yeri almaktadır. Birçok kültür ve inancın yeme içme alışkanlıklarının...
erotik
Live İzmir