Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda süren çalışmaları basın mensuplarıyla gezerek, tünellerdeki son durumu gösterdi. Durumun aciliyeti nedeniyle işe koyulduklarını belirten Başkan Kocaoğlu, 230 işçi ile 3 vardiya halinde 7 gün-24 saat sürdürdükleri betonlama çalışmalarını 45 gün içinde bitireceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kamu İhale Kurulu’nun Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda aldığı ihaleyi iptal kararının ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin aciliyet taşıdığı gerekçesiyle kendi imkanlarıyla başlattığı betonlama çalışmalarının yapıldığı tünelleri basın mensuplarıyla birlikte gezdi. Yerin yaklaşık 30 metre altında 230 işçi ile 24 saat, 3 vardiyayla süren çalışmaların 45 gün içinde tamamlanacağını belirten Başkan Kocaoğlu, böylelikle çökme riskinin ortadan kalkacağını söyledi.

Basına "Metro Brifingi"

Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nda yapılan çalışmaları açıklamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gezi öncesinde, basın mensupları için Belediye’de bir brifing verildi. Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımlar Daire Başkanı Işık Çelikoğlu, yaşanan hukuki süreçle birlikte inşaatın genel durumu ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Brifingin ardından yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte 73 gazetecinin katıldığı inceleme turu, Susuzdede bölgesinde açılan şafttan tünele girilmesiyle başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, basın mensuplarıyla birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 15 Aralık’ta başlatılan betonlama çalışmalarının yürütüldüğü bölgeye kadar yürüyerek, burada çalışmalar hakkında bilgi verdi. Betonlamanın tamamlandığı 36 metrelik bölümü gösteren Başkan Aziz Kocaoğlu, 45 gün içinde kalan bölümlerin de tamamlanmasıyla, tünelde yaşanacak risk unsurunun ortadan kalkacağını söyledi.

"Umarız yargı süreci lehimize sonuçlanır"

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tünel gezisinin ardından Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, merak edilen konulara açıklık getirdi. Başkan Kocaoğlu, metroda yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için olanca güçleriyle çalıştıklarını söyledi. KİK’in aldığı iptal kararını yargıya taşıyacaklarını da hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Yargının vereceği karara göre, ya ihaleyi alan firma buradaki çalışmayı götürecek, ya da biz temel betonlarını bitirdikten sonra, ray döşenmesi, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerini ihale edeceğiz. Veya yargı sürecini sürdüreceğiz" dedi.

Yargıya intikal eden bir konuda fazla yorum yapmak istemediğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KİK’in benzer konularda aldığı kararlara bakıldığında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bir haksızlık yapıldığı hissiyatı içine girdiklerini ifade etti. Başkan Kocaoğlu, 45 günün sonunda acil olarak atılması gereken betonların tamamlanacağını da dile getirerek, "Yeraltında 230 işçi, 24 saat, 3 vardiya işbaşında. Bu işçiler, şimdiye kadar tünel betonu atmış, bu işi bilen işçiler. Onun için bu işe alındılar" diye konuştu. "İnsan sağlığı bizim için hiç bir şeyden daha önemli değildir" diyen Kocaoğlu, gereken her türlü önlemin de bu çerçevede alındığını söyledi.

15 Ocak’ta Göztepe, Poligon, F.Altay istasyonlarının inşaatı ile Hatay İstasyonu’ndan sonraki bölümün raylarının döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon ihalesi yapılacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu, ihale sürecinin bununla birlikte tamamlanacağını söyledi.

"Esnafı destekliyoruz"
Bölge esnafının mağduriyetinin önlenmesi için de gereken çalışmaları yaptıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Zabıta ve temizlik ekiplerimiz sürekli işbaşında. Trafiğe kapalı yerleri geçici parklanma için kullandırıyoruz. Bu bölgedeki esnafa dükkânının önünde işgaliye yapması için izin veriyoruz. Esnafın işinin artması için her türlü desteği veriyoruz" diye konuştu.

"Adil davranılsın"
Bazı basın mensuplarının alınan ihaleyi iptal kararının siyasi gerekçelere dayanması olasılığını hatırlatması üzerine, KİK’in özerk bir kurum olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Ben siyaseti çalışmak, üretmek, ülkeye faydalı olmak şeklinde değerlendiriyorum. Hükümet temsilcilerinin de İzmir’in önünü tıkamak gibi bir tavır içinde oldukları kanaatinde değilim. Benim bakış açım bu. Onların da böyle baktığını varsayıyorum" dedi.

Başkan Kocaoğlu bürokrasinin de belediye başkanları arasında parti ayrımı gözetmeksizin adil davranmaları gerektiğini belirterek, "Ben sadece, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarına nasıl bakılıyorsa, İzmir’e de, İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı’na da aynı gözle bakılmasını istiyorum. Herkese aynı nazardan bakmak, zaten Hükümetlerin bir görevidir" diye konuştu.

İzmir Hafif Raylı Sistemi

2. Aşama 1. Kısım

Yüklenici firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine sözleşmenin 13.08.2009 tarihinde feshedilmesinin ardından 15.10.2009 tarihinde ikmal inşaatı ihalesi yapıldı.
Yasal bekleme sürecinin ardından 31.10.2009 tarihinde sözleşme yapılarak işe başlandı.
İhaleye davet edilmeyen bir firmanın itirazı üzerine kamu ihale kurumu tarafından ihalenin iptal edilmesine karar verildi.
Alınan bu iptal kararının yasaya ve ihalelere yönelik başvurular hakkında yönetmeliğin ilgili hükümlerine aykırı olması nedeniyle yargıya başvurulmasına karar verildi.
Yargı süreci sonuçlanıncaya kadar tünellerde mevsim şartları nedeniyle aciliyet arz eden imalatların yapımına Büyükşehir Belediyesi imkanları ile başlandı.
Bu amaçla bir yandan kritik bölgelerdeki temel betonu imalatlarına diğer yandan da aynı özellikteki temel betonu tamamlanan bölümlerde kemer betonu imalatlarına başlandı.
Böylece tünelin emniyetli hale getirilmesi amaçlandı.

Neler yapılıyor ?

Daha önce metro inşaatında çalışan 112 tünel işçisi geçici olarak, uzman 6 mühendis ise sözleşmeli personel olarak işe alındı.
Belediye’ye ait 25 iş makinası ve araç Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında görevlendirildi. Bu makine ve araçlarda vardiyalı olarak 75 kişi çalışıyor.
Belediye kontrol teşkilatı ve müşavir firmadan 37 teknik eleman görev yapıyor.
Üçyol-Üçkuyular metro inşaatı kapsamında toplam 5.239 metre tünel, 4.879 metre kemer betonlaması işi (t1 kemer ve t2 kemer olarak adlandırılıyor) yapılıyor. Farklı teknikle yapılacak istasyonların boyu ise 360 metre.

Bugüne kadar yapılan ve kalan imalatlar şöyle:

Temel betonu biten yerler 3955 metre, temel betonu kalan yerler 966 mt.
t1 kemer betonu biten yerler 1904 mt., kalan yerler 2213 mt. 
t2 kemer betonu biten yerler 175 mt., kalan yerler 587 mt.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan imalatlar:

Fahrettin Altay-Poligon istasyonları arası 312 mt. temel imalatı; 15 Aralık Salı gününden bu yana 36 metrelik kısmı tamamlandı.
312 metrenin imalatı 45 gün içinde tamamlanması planlandı.
Göztepe-Hatay İstasyonları arası 264 mt. kemer imalatı
Bu bölümde 60 metrelik temel imalatı yapılıp kemer imalatının önü açıldı, 20 Aralık’ta da kemer betonu imalatına başlandı.
264 metrelik imalat 45 gün içinde tamamlanması hedeflendi.

25 Aralık’ta başlanacak olan imalatlar:

Fahrettin Altay-Poligon İstasyonları arası 336 mt. Kemer imalatı
336 metrelik imalat 60 gün içinde tamamlanacak.

Tüm bu imalatların yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imalat ihtiyacına göre şu malzemeler satın alınıyor:

hasır çelik 275 ton
b.a. demiri 236 ton
grobeton c 20 250 m3
temel betonu c 30 1 820 m3
kemer betonu c 30 5 000 m3
izolasyon malzemesi 17 000 m2

http://www.izmirnews.com/haber-detay.aspx?id=1018

Konak'ta Hedef: Sorunsuz Okullar…

Konak Belediyesi, ilçe sınırlarındaki okulların dertlerine çare oluyor. Eğitime ve gençlere desteğin önemini vurgulayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Konak'ta her okula girmeyi hedeflediklerini ve fiziki şartların da tümüyle düzeltileceğini söyledi. Göreve geldikten sonra bir yıl içinde 50 okulun fiziki ihtiyaçlarının çözümlendiğini,öğrencilerin, kitap...

Kentsel Dönüşüm Komisyonu Kuruldu…

Kentsel dönüşüm konusunda sıkıntı yaşayan İzmir'de ilk kez Konak Belediyesi tarihi bir karara imza atarak kentsel dönüşüm komisyonu oluşturdu. “Kentsel dönüşüm modern kentler için önemli, Konak öncü olmalı “ söylemini yaşama geçiren Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan komisyonun ilk aşamada Gürçeşme, Ballıkuyu, Gültepe,Yeşildere ve Ege Mahallesi'nde...

Modeko 2010 İzmir Mobilya Fuarı 7 Nisanda Açılıyor

Efor Fuarcılık'ın İzmir Mobilyacılar Odası İşbirliği ile Düzenleyeceği Modeko 2010- 21 Efor Fuarcılık'ın İzmir Mobilyacılar Odası işbirliği ile düzenleyeceği MODEKO 2010- 21. İzmir Mobilya Fuarı 7 Nisanda açılacak Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nında Türkiye'nin önde gelen fuar katılımcısı 175 kurumsal mobilya firması, hazırlıklarını tamamladı. ...

Marble 2010 Fuarına Doğru

İzmir'de 24-27 Mart 2010'da düzenlenecek 16. MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın 6 kıta, 66 ülkede tanıtılacağı bildirildi. İZFAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, fuara destek veren sektör kuruluşları ve Türkiye taş ihracatına yön veren sektör temsilcilerinden oluşan MARBLE Danışma Kurulu, 2010 yılına ilişkin hazırlıkları...

İşte İzmir'in Yeni Trenleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile birlikte yürüttüğü 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde kullanılacak trenlerin ilk seti tamamlandı. Yeni trenlerin ilk partisi Nisan ayında İzmir'de olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kuzey-güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan ve Türkiye'deki en yaygın kent içi demiryolu ulaşım...
erotik
Live İzmir